14 نکته مهم که قبل از کار با رزین اپوکسی باید بدانید

اگر تا حالا با رزین اپوکسی کار نکرده اید اصلا نگران نباشید؛ در این مقاله رزینسرا، همه ریزه کاری های کار با رزین را فراخواهید گرفت.

وسایل مورد نیاز برای کار با رزین اپوکسی کدامند؟

1- برای شروع کار به وسایلی نیاز دارید که باید آنها را تهیه کنید .

برای شروع کار به رزین، هاردنر، ترازوی دیجیتال ، لیوانهای یکبار مصرف و چوب بستنی برای همزدن رزین نیاز دارید. همینطور به قالب برای ساخت ظروف یا به بسترهای آماده مثل سینی چوبی یا صفحات ام دی اف برای کارهای ابستره نیاز است. دستکش لاتکس برای محافظت از دستتان و تورچ و سشوار صنعتی از دیگر وسایلی است که باید تهیه کنید.

لوازم رزین

برای آنکه نسبت اختلاط رزین و هاردنر به خوبی رعایت شود، حتما از ترازوی دیجیتال با دقت حداقل یک گرم استفاده کنید. استفاده از پیمانه های مدرج برای اندازه گیری مقدار رزین و هاردنر، اصلا توصیه نمیشود.

برای آشنایی با روش صحیح ترکیب رزین و هاردنر، این مقاله را ببینید:

نکاتی در مورد روش صحیح ترکیب رزین و هاردنر که باید بدانید

 

نکاتی در مورد مخلوط کردن رزین و هاردنر

2- وقتی رزین اپوکسی و هاردنر را داخل ظرف مناسب ریختید، به آرامی و در یک جهت شروع به هم زدن کنید تا به مرحله ای برسید که یک مایع شفاف و یکنواخت به دست آید. این کار، بسته به نوع رزین بین 1 تا 4-3 دقیقه طول میکشد.

رزین شفاف

نکته: از هم زدن سریع رزین پرهیز کنید، چون اگر رزین را خیلی سریع هم بزنید، حبابهای زیادی وارد آن میشود و کارتان را سخت خواهد کرد.

برای آشنایی با روشهای حبابگیری رزین، به این مقاله نگاه کنید:

چطور از شر حبابها خلاص شویم

3- پس از آنکه مخلوط رزین اپوکسی و هاردنر به خوبی مخلوط شدند، آن را به تعدادی که مورد نیاز است در لیوانهای یکبار مصرف تقسیم کنید. رنگهای مورد نظرتان را به هر کدام اضافه کنید و خوب هم بزنید تا کاملا یکنواخت شود.

برای آشنایی با رنگهایی که میتوان در رزین استفاده کرد، این مقاله را ببینید:

رنگهای سازگار با رزین کدامند؟

4- رنگها را به ترتیبی که در آموزشها گفته میشود، روی سطح مورد نظر بریزید.

در آموزشهای سایت رزینسرا، تمام نکات و ریزه کاری های کار با رزین به صورت کامل توضیح داده شده و شما می توانید بدون نیاز به هیچ پیش زمینه هنری، هنر رزین را به صورت کامل و از صفر تا صد یاد یگیرید و طرحهای بینظیری خلق کنید و حتی از این هنر خود درآمدزایی کنید.

کاملترین پکیج آموزش رزین (پنج دوره در یک پکیج)

آموزش صفر تا صد هنر رزین بدون نیاز به پیش زمینه هنری

80 جلسه آموزش، به همراه یک دوره 80 دقیقه ای رایگان

قیمت این دوره فوق العاده: 4،800،000 تومان

قیمت با 50% تخفیف ویژه، فقط 2،400،000 تومان

 فرصتی بی نظیر برای درآمدزایی با کمترین امکانات

برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید

کلاس آموزش رزین

 

نکاتی در مورد سطح کار

 

5- بستری که میخواهید روی آن کار کنید باید کاملا تمیز و بدون ذره ای گرد و غبار یا چربی و آلودگی باشد.

رزین اپوکسی ماده بسیار حساسی است و کمی چربی و آلودگی (حتی به اندازه چربی مختصری که از برخورد انگشتان ایجاد میشود) باعث میشود که رزین از آن منطقه کنار رفته و آن بخش، گود بیفتد.

حتما از تمیز بودن سطح کار، اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان، میتوانید از الکل 98% استفاده کنید و با یک دستمال نخی به خوبی سطح کار را پاک کنید تا مطمئن شوید که هیچ چربی روی آن نمانده است.

 

6- سطحی که میخواهید روی آن کار کنید باید کاملا صاف و تراز باشد

اگر سطح کار کاملا تراز نباشد، رزینها از یک سمت شره میکنند و طرح شما به هم میریزد. گود یا برجسته بودن سطح هم باعث میشود که رزین در بخشهایی جمع شود و بخشهایی خالی بماند.

 

7- سطحی که میخواهید روی آن کار کنید باید کاملا سفت و محکم باشد

روی سطوحی که نرم و انعطاف پذیر است مثل بوم پارچه ای نمیتوان کار کرد، چون سنگینی رزین باعث گود افتادن وسط بوم شده و رزینها به مرکز بوم کشیده میشوند. حتما باید از سطوح محکمی مثل ام دی اف یا چوب استفاده کرد.

 

8- اگر سطح مورد نظرتان خیلی صیقلی است، احتمال دارد که بعدها، رزین از روی آن کنده شود. برای جلوگیری از این مشکل، میتوانید روی آنرا کمی با سمباده خش بیندازید یا با رنگ اکریلیک، یک دست روی آنرا رنگ بزنید تا از حالت صیقلی خارج شود.

 

9- اگر سطح مورد نظرتان، دارای خلل و فرج زیادی است، مثل سفال یا چوب، روی آن یک دست چسب چوب یا رنگ اکریلیک بزنید تا خلل و فرج آن پوشانده شود و رزین به داخل آنها نفوذ نکند.

 

10- در فضایی که گرد و غبار یا رطوبت وجود دارد یا خیلی گرم یا خیلی سرد است کار نکنید.

وجود گرد و غبار یا ذرات آب در هوا، باعث ایجاد حفره های ریزی روی سطح رزین خواهد شد. گرما یا سرمای زیاد هم در واکنش بین رزین و هاردنر، اخلال ایجاد میکند.

 

11- رزینها را به ترتیبی که در آموزشها توضیح داده شده روی سطح بریزید و طرح مورد نظر را ایجاد کنید. دیواره های آن را هم به رزین آغشته کنید و رزینهایی که در حال شره کردن از اطراف آن هستند با انگشت بگیرید.

اگر جلوی شره کردن رزینها از اطراف سطح را نگیرید، علاوه برآنکه پشت کار، به صورت قندیلهایی خشک میشوند و ظاهر نامطلوبی به پشت کار میدهند، همچنین باعث حرکت رزینها و به هم ریختن طرحتان میشوند.

 

12- حبابهای روی سطح رزین را با فندک اتمی یا تورچ خارج کنید. تورچ را خیلی سریع و با حرکات جارویی روی سطح کار حرکت دهید و روی یک نقطه ثابت نگه ندارید، چون گرم شدن بیش از حد یک نقطه، باعث سوختن و جمع شدن رزین میشود و آن بخش، گود می افتد.

 

13- تابلو را در جایی کاملا تراز و بدور از رطوبت و گرد و غبار قرار دهید تا حداقل 24 ساعت بماند و خشک شود.

 میتوانید یک کارتن مقوایی بزرگ را به صورت وارونه روی آن قرار دهید تا گرد و غبار روی آن ننشیند. سعی کنید زیاد از کنار آن تردد نکنید تا گرد و غبار ایجاد نشود.

 

14- پس از 24 ساعت، رزین تا حدی خشک شده که میتوانید بدون نگرانی به آن دست بزنید، ولی دقت داشته باشید که پخت کامل رزین، حداقل یک هفته طول میکشد. در این مدت از قرار دادن اجسام داغ (مثل استکان چای) روی رزین و یا اعمال فشار زیاد روی آن خودداری کنید چون میتواند روی رزین، رد بیندازد.

 

اگر نکات فوق را به دقت رعایت کنید، میتوانید مطمئن باشید که تابلوهای رزینی فوق العاده و بدون عیب و نقصی خواهید ساخت.

برای محاسبه مقدار رزینی که برای هر سطحی مورد نیاز است، این مطلب را ببینید:

فرمول جادویی محاسبه مقدار رزین

 

پیمایش به بالا