رنگ مورد علاقه شما چیست؟

آیا می دانید که رنگ ها می توانند موجب تغییر رفتار انسانها شوند و این نوع تغییر به تحول در خصوصیات و شخصیت افراد منجر میگردد.

 آیا می دانید که رنگها می توانند بیانگر احساسات، عقاید، و حتی نگرش ما باشند؟ …

آنچه باید در مورد رنگها بدانید

 نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده قرار گرفتن زیر نورهایی با رنگ خاص تاثیر روانی زیادی بر افراد دارد؛ به عنوان مثال وقتی شما دودل هستید یا اطمینان کافی راجع به مساله‌ای ندارید، پوشیدن لباس‌های زرد یا محاصره شدن در محیطی پر از رنگ‌های زرد زنده به شما کمک خواهد کرد تا توجهتان را روی مشکل پیش آمده متمرکز کنید تا بتوانید به دودلی خود پایان دهید.

استفاده از رنگ زرد در برقراری ارتباط نیز کمک می‌کند. اگر احساس تنهایی می‌کنید یا قادر نیستید با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنید، استفاده از این رنگ روشن، جریان کلمات شما را آسان و شیوایی کلام شما را تقویت خواهد کرد.

رنگها به سه دسته کلی رنگهای گرم، سرد و خنثی تقسیم میشوند. رنگهای خنثی شامل سفید، سیاه و خاکستری هستند.

رنگ سفید

رنگ سفید نماد پاکی ، بی گناهی ، عفت و تقوا است. سفید، نشانگر صلح، معصومیت و خلوص است و به همین علت در فرهنگهای مختلف، برای لباس عروس از این رنگ استفاده میشود.

از طرف دیگر، استفاده از این رنگ در مناسبتهایی مانند عروسی ها، این باور مثبت نسبت به رنگ سفید را در سطح ناخودآگاه محکم تر کرده است. رنگ سفید معمولاً نشانگر سرما، پاکیزگی و آرامش است.  بیمارستان‌ها و کادر پزشکی از رنگ سفید برای ایجاد حس پاکیزگی استفاده می‌کنند.

رنگ سیاه

سیاه ادراک سنگینی و جدیت را ایجاد می‌کند. و بیانگر مرگ، تاریکی و راز است . مشکی نماد ناراحتی، دشمنی، قدرت ، غم، جدیت و قاطعیت  است .

 افراد درونگرا بیشتر از رنگ مشکی استفاده می کنند. مشکی نشانه قاطعیت، الزام و رسمیت می باشد.

در روانشناسی رنگها، رنگ مشکی، نشانگر صلاحیت و قدرت است؛ اما برای بعضی از مردم، میتواند نمایشگر ذات شیطانی باشد. 

رنگ مشکی مستقل بودن را نیز میتواند به ضمیر ناخودآگاه فرد مقابل القا کند. مشکی یک رنگ کاملاً قدرتمند است و با خود سلطه طلبی و قدرتمندی ‌را به ذهن القا می کند.

در برخی از فرهنگ ها، این رنگ افراد را به یاد از دست دادن عزیزانشان می اندازد؛ ولی این مسئله در همه فرهنگها صادق نیست.

رنگ خاکستری

با رنگ خاکستری معمولاً اندوه، افسردگی و ناامیدی تداعی می‌شود. رنگ خاکستری نماد اعتماد و اطمینان، بی طرفی، عقل و هوش، آرامش، سازش، استقلال نیز هست. رنگ طوسی نماد آرامش و صرفه جویی است و رنگ خاکستری تیره نماد غم و اندوه و افسردگی است.

همچنین رنگ خاکستری نماد استقلال و عدم وابستگی است.  افرادی که رنگ طوسی را دوست دارند، سعی می‌کنند کمتر با دیگران ارتباط برقرار کنند و معمولا دوستان زیادی ندارند. این افراد به راحتی احساسات خود را بروز نمی‌دهند و سعی می‌کنند که احساسات عاطفی خود را سرکوب کنند.

افرادی که رنگ طوسی یا خاکستری را دوست دارند، افرادی بی طرف و بی تفاوت نسبت به همه‌ی مسائل هستند. این افراد، بسیار اهل عمل و آرام هستند و دوست ندارند توجه‌ها را به خود جلب کنند.

مطالعات نشان داده که استفاده‌ی زیاد از رنگ خاکستری باعث کاهش انرژی، خستگی و بی حالی و افسردگی می‌شود. اگر مدت زیادی در یک اتاق به رنگ طوسی یا خاکستری، زندگی کنید پس از مدتی دچار استرس، اضطراب و ترس شده و گوشه گیر و منزوی می‌شوید.

 رنگهای گرم محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را تشدید می کنند. این دسته از رنگها به وضوح قابل رویت بوده و موجب جلب توجه می گردند.

رنگ قرمز

رنگ قرمز  احساسات را تحریک می‌کند و نبض افراد را افزایش می‌دهد و باعث می شود که حرارت و دمای بدن انسان بیشتر شود و گردش خون و جریان آن را سریعتر می سازد و برای افرادی که دارای فشار خون پایینی هستند، مفید می باشد.

قرمز نشان دهنده عشق، احساسات، گرمی و زنده دلی است؛ اما احساسات منفی مثل عصبانیت، خشم، کمبود کنترل و پرخاشگری راهم نشان میدهد.

به علاوه رنگ قرمز تاثیراتی مثل افزایش ضربان قلب، افزایش اشتها و احساس گرمی را دربدن ایجاد می کند و وقتی شخصی بشدت خسته یا افسرده است یا نیروی اراده‌اش تحلیل رفته است، قرمز می‌تواند به عنوان عاملی انرژی‌زا استفاده شود.

همچنین پوشیدن لباس‌های قرمز یا قرار گرفتن در محیط قرمز، وقتی فرد بشدت ناراحت، هیجانی، مضطرب یا تحت فشار است، می‌تواند به بروز خشم یا ایجاد خشونت منجر شود.

 تحقیقات نشان داده‌است که استفاده طولانی‌مدت از این رنگ باعث بروز پرخاشگری و ایجاد حرکات تکانه‌ای در افراد می‌شود. این رنگ می‌تواند آثاری مانند افزایش تعداد تنفس در افراد به وجود آورد. این رنگ با ایجاد احساس هیجان در افراد، فعالیت امواج مغزی را تحریک کرده، ضربان قلب را زیاد و ناآرامی و بی‌قراری ایجاد می‌کند. اما به کاربردن مشتقات معتدل‌تر این رنگ مانند سرخابی و صورتی گرم، باعث آرامش عضلات و رفع گرفتگی و خستگی در افراد می‌شود. حتی به کارگیری رنگ قرمز به صورت نقطه‌ای یا به مقدار محدود در محیط، خستگی در افراد را از بین می‌برد.

رنگ نارنجی

نارنجی رنگ گرمی است البته نه به اندازه قرمز. رنگ نارنجی، ترکیب زرد و قرمز است و به عنوان یک رنگ انرژی‌زا در نظر گرفته می‌شود.

رنگ نارنجی، احساس هیجان، گرما و شور و شوق را به ذهن می‌آوردو با زرق و برق، اشتعال، توانایی، انرژی، گرما، و آسایش در ارتباط است و معمولاً برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این رنگ، رنگی صمیمی و گرم است و استفاده از آن به مقدار کم در محیط، می‌تواند باعث رفع خستگی در افراد شود، پس اگر به دنبال فضایی صمیمی، سرگرم کننده و پر از آسایش می‌گردید بهتر است این رنگ‌ را برای فضای زندگی‌تان انتخاب کنید.

یکی از مهم‌ترین آثار این رنگ در طولانی مدت بر افراد این است که بهبود دهنده رفتارهای اجتماعی و کاهش دهنده خصومت است.

این رنگ علاوه بر نشاط بخش بودن، ضدافسردگی هم است، تا آنجا که بسیاری از روانشناسان پوشیدن لباس‌های نارنجی و تغییر رنگ فضای زندگی به نارنجی را توصیه می‌کنند.

این رنگ اشتها و دستگاه هاضمه را تحریک می‌کند، اما استفاده زیاد از آن در محیط، حس بی‌قراری به‌وجود می‌آورد. همچنین از این رنگ برای اعلام کاهش سرعت در جاده‌ها و مسیرهای خروجی شهرها بهره می‌گیرند.

رنگ زرد

yeiiow

زرد، قوی ترین رنگ از نظر روانی است. زرد، روحیه و اعتماد به نفس و خوش بینی را بالا می‌برد؛ اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند باعث کاهش عزت نفس، ایجاد ترس و اضطراب شود.

 زرد، رنگ خوشحالی، شادی، خرسندی، و سعادتمندی است. مردم اصولاً با مشاهده این رنگ اشتیاق، وجد و سرور، انرژی، خوش بینی، نیک اندیشی، و شور را تجربه می کنند.

برخی از ترکیبات و سایه های زرد می توانند فرد را از نظر ذهنی تحریک کرده و خلاقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از ترکیب های زرد نیز وجود دارند که ممکن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند، بنا بر این استفاده از رنگ زرد، بهتر است کم و سطحی باشد.

رنگ زرد در زندگی روزمره برای نشان دادن هشدار بکار برده می شود، مثل رنگ زرد در چراغ راهنمایی و رانندگی. این رنگ دقیقا مانند رنگ قرمز، میتواند توجه را به خود جلب کرده، متابولیسم(سوخت و ساز) بدن را افزایش دهد و ضریان قلب را نیز بیشتر کند. 

کارشناسان به این نتیجه رسیدند که قرار گرفتن طولانی مدت در کنار رنگ زرد باعث تقویت حافظه و تحریک گردش خون می‌شود و به شدت اشتهاآور است.

رنگ سبز

رنگ سبز، حالت آرام بخشی دارد و به عنوان سمبل شفقت و مهربانی و متعادل بودن روح و روان و رفتار به شمار می رود.

این رنگ، دل رحمی، مهربانی، مودت و دوستی را در انسانها افزایش می دهد. رنگ سبز در تقویت احساسات دوستی، امیدواری، ایمان و صلح بسیار موثر می باشد و برای همین، پرچم بیشتر کشورهای صلح طلب، دارای چنین رنگی است .

سبز یکی از رنگهای اصلی طبیعت است که بیانگر رشد، زاد و ولد، بهار و تازگی است.

رنگ سبز القا کننده خوشبختی، سلامتی، امیدواری و  همچنین بیانگر مهربانی، اجتماعی بودن، صبر و تنفر از تنهایی است. سبز رنگی است آرامش بخش، حضور در یک محیط سبز میتواند باعث شود افراد حس آرامش بیشتری داشته باشند و از محیط، لذت بیشتری ببرند.

سایه های طبیعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش و تسکین را به افراد القا می کند. به طور کلی سبز معمولاً نماد مفاهیمی نظیر صلح، افتخار آفرینی، خوش شانسی، باروری و حاصلخیزی است.

خواص مثبت روانی آن هارمونی، تعادل، رفع خستگی، عشق جهانی، استراحت، ترمیم، اطمینان و صلح است. پژوهشگران دریافته‌اند که رنگ سبز می‌تواند باعث افزایش قابلیت خواندن گردد. برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان با قراردادن یک برگه شفاف سبز رنگ بر روی صفحه کتاب، می‌توانند مطالب را با سرعت بیشتری از حدّ معمول بخوانند و درک کنند.

برای چشم، سبز ملایم ترین رنگ است و می تواند قدرت دید را افزایش دهد. رنگ سبز نشاط آور و آرامش بخش است و باعث کاهش استرس می‌شود. هم می تواند گرما و حرارت ایجاد کند هم آرامش و خوشی. سبز همان احساسات آبی را در بر دارد، با این تفاوت که قدری گرم تر و انعطاف پذیرتر است.

رنگ آبی

رنگ آبی  ما را به یاد دریا و آسمان می اندازد و با بسیاری از مفاهیم انتزاعی مثل اعتماد، هوش، صلح، امنیت و ابدیت همراه است. 

آبی اصولاً با احساساتی نظیر اعتماد، اطمینان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سکون، سکوت، توجه و تمرکز همراه است .خواص روانی مثبت این رنگ ایجاد اعتماد، بهره وری، صلح و آرامش، و همچنین خنکی است. خواص روانی منفی این رنگ ایجاد سردی، فقدان احساسات و کسلی است.

 رنگ آبی فرد را تحریک به استراحت و سکوت می کند. این رنگ باعث آرامش می شود و دمای بدن و حتی ضربان قلب راپایین می آورد.  بودن در یک اطاق آبی، میتواند باعث آرامش و ریلکس شدن شود. همچنین درصورت استفاده زیاد از این رنگ، احتمال بروز افسردگی بیشتر خواهد شد. آبیِ پررنگ تفکر ما را تحریک می‌کند و آبی کمرنگ باعث آرامش ذهن می شود و ما رابه سکوت دعوت می کند.

 رنگ آبی می‌تواند باعث کاهش ضربان قلب و حرارت بدن گردد. آبی رنگی آرامبخش، تسکین دهنده و ریلکس کننده است؛ به همین دلیل پزشکان سعی می کنند در مطب خود از این رنگ بیشتر استفاده کنند.

این رنگ کاهنده تعداد تنفس است به همین دلیل به کسانی که دارای استرس و فشارهای عصبی هستند، توصیه می‌شود که از این رنگ در فضای خانه و محیط‌های کاری استفاده کنند.

رنگ بنفش

بنفش، مخلوطی است از قرمز و آبی؛ بنابر این قدرت رنگ قرمز و اثر آرامش بخش رنگ آبی را یدک میکشد.

بنفش میتواند حس بینهایت بودن، ظرافت، متفاوت بودن، ثروت و صلاحیت را منتقل کند.

بنفش عموماً حد تعادلی میان انرژی و هیجان قرمز و آرامش و سکون آبی ایجاد می کند. به طور کلی طیف‌هایی از این رنگ، اثری آرام‌کننده روی قلب دارد.

بنفش به عنوان یک رنگ قدرتمند سلطنتی شناخته می شود و اغلب به عنوان نماد راز و رمز، سحر و جادو، اصالت، وفاداری و ثروت در نظر گرفته می شود. بنفش نماد شجاعت ،صبر و فروتنی، اصالت و شخصیت است. بنفش روشن، نماد فردیت و تخیل است و بنفش تیره، نماد غم و اندوه و بی اعتنایی است.

 افرادی که از رنگ بنفش یا ارغوانی استفاده می کنند افرادی خودخواه با تفکرات درونی هستند، آن ها به چیزهایی که دیگران فکر می کنند اهمیت نمی دهند و ایده ها یا باورهایی را که با نظر آن ها متفاوت است به سختی قبول می کنند.

افرادی که رنگ بنفش را دوست دارند از اقلام لوکس استفاده می کنند و می خواهند که همیشه بهترین باشند، دوست دارند مستقل باشند و افراد مغروری هستند که از کسی کمک نمی گیرند.

 تحقیقات نشان می دهد که رنگ بنفش، به ویژه سایه های روشن تر آن، باعث آرامش روحی و روانی افراد شده و اعتماد به نفس و عزت نفس را در آن ها افزایش می دهد. همچنین رنگ بنفش قوه ی تخیل و خلاقیت در کودکان را افزایش می دهد.

 گاهی برخی از سایه روشن های بنفش ذهن افراد را درگیر می کند و آنها را مضطرب کرده و از آنها افراد درون گرای افراطی می سازد و می تواند باعث فشار های عصبی و افسردگی و تشدید علائم آن در برخی افراد شود.

رنگ صورتی

رنگ صورتی، در واقع همان رنگ قرمز کم رنگ و معمولاً نشانگر عشق است.

رنگ صورتی نماد عشق بی قید و شرط، محبت و مهربانی، بخشش، امید، آرامش، مراقبت و انرژی زنانه است. این رنگ بی گناهی و مهربانی را نمایش میدهد. صورتی رنگی گرم، آرام بخش، احساسی، تسکین دهنده و تجملاتی است و  محافظت و صمیمیت را القا می کند. 

رنگ صورتی در رفع کدورت، ناراحتی های عصبی و خشم بسیار مفید و موثر است. رنگ صورتی روشن، نماد آرامش و رنگ صورتی تیره، نماد عشق  پرشور است .

افرادی که به صورتی علاقه دارند افرادی دوست داشتنی، مهربان، سخاوتمند و بسیار حساس هستند. این افراد با وجود سن بالا، همیشه ظاهری جوان دارند، به همه عشق می ورزند و در برابر افراد دیگر احساس مسولیت دارند، به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنند و دوستان زیادی دارند ، بسیار خوش بین هستند و همیشه جنبه ی مثبت هر چیزی را در نظر می گیرند.

رنگ صورتی می تواند باعث آرامش اعصاب شده و استرس، خشم و عصبانیت را از بین ببرد و ضربان قلب، فشارخون و انرژی را افزایش دهد. استفاده ی بیش از حد از رنگ صورتی می تواند باعث احساس حماقت و بی مسولیتی در انجام کار ها شود.

چه رنگهایی با هم ست میشوند؟