فرمول محاسبه رزین

فرمول جادویی محاسبه مقدار رزین + آموزش ویدئویی

آیا می دانید چه مقدار رزین برای هر سطحی لازم است؟ با فرمول جادویی محاسبه مقدار رزین، به راحتی می توانید از هدر رفتن رزین جلوگیری کنید.

 

 

چرا محاسبه مقدار رزین مهم است؟

همان طور که اطلاع دارید رزین و هاردنر پس از مخلوط شدن با هم ، شروع به واکنش میکنند و بعد از حدود ۲۰ دقیقه به ژل تایم میرسند( یعنی حالتی ژله ای پیدا میکنند و دیگر نمیتوانید به راحتی به آن طرح دهید) بنا براین خیلی مهم است که بدانید برای هر سطحی چه مقدار رزین آماده کنید که نه کم بیاید و نه زیاد؛ چون اگر رزین کم بیاید، مدت زمانی که طول میکشد تا دوباره رزین را آماده کنید باعث میشود که رزینهای قبلی به ژل تایم برسند و با مشکل مواجه شوید. اگر هم رزین را بیش از حد مورد نیازتان درست کرده باشید، اضافات آن، جامد میشوند و نمی توانید انها را برای استفاده های بعدی نگه دارید.

پس خیلی مهم است که بدانید برای پوشاندن هر سطحی، دقیقا چه مقدار رزین، مورد نیاز است؟

 

یک فرصت استثنایی برای شما که به هنر رزین علاقه مندید

کاملترین پکیج آموزش رزین ابستره با ۸۵% تخفیف به مدت محدود + یک هدیه رزینی ارزشمند به ارزش ۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان به انتخاب خودتان!!

فقط برای ۵۰ نفر اول

برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید

فرمول محاسبه مقدار رزین

برای آنکه مقدار رزین مورد نیاز برای هر سطحی را بسنجید، ابتدا باید مساحت آن سطح را محاسبه کنید. سپس با یک فرمول بسیار ساده، مقدار رزین مورد نیاز برای پوشاندن آن را به دست آورید

به عنوان یک فرمول کلی برای محاسبه مقدار رزین، کافی است به خاطر داشته باشید که برای پوشاندن هر متر مربع ( یا مساحت مربعی به ضلع ۱۰۰ سانتی متر یعنی ۱۰۰۰۰ سانتی متر مربع)، نیاز به یک کیلوگرم رزین ( و نیم کیلوگرم هاردنر) داریم. پس از محاسبه مساحت سطح مورد نظرتان میتوانید به راحتی آن را در جدول تناسب قرار دهید و مقدار رزین مورد نیاز برای آن را محاسبه کنید.

 

مثال۱:

برای پوشاندن این تابلوی اکریلیک پیورینگ به شکل مربع و به ضلع ۳۰ سانتی متر چه مقدار رزین نیاز داریم؟

تابلو ابستره

ابتدا مساحت مربع را محاسبه می کنیم : مساحت مربع برابر است با یک ضلع ضربدر خودش

بنابراین مساحت این مربع برابر است با ۹۰۰=۳۰*۳۰ سانتی متر مربع

حالا با یک تناسب ساده، محاسبه میکنیم: برای ۱۰۰۰۰ سانتی متر مربع، نیاز به یک کلیو رزین و نیم کیلو هاردنر است، برای ۹۰۰ سانتی متر مربع، چه مقدار رزین و هاردنر مورد نیاز است؟

جواب: ۹۰ گرم رزین و نصف آن یعنی ۴۵ گرم هاردنر

 

مثال ۲:

برای پوشاندن این ساعت طرح کهکشان به شکل دایره و به قطر ۳۰ سانتی متر( شعاع ۱۵ سانتی متر) چه مقدار رزین مورد نیاز است؟

ساعت رزینی کهکشان

ابتدا مساحت دایره را محاسبه می کنیم: مساحت دایره برابر است با مجذور شعاع ضربدر عدد پی

پس مساحت این دایره برابر است با ۱۵*۱۵*۳.۱۴ یعنی تقریبا ۷۰۰ سانتی متر مربع

پس برای پوشاندن این سطح دایره ای، به ۷۰ گرم رزین ( و نصف آن یعنی ۳۵ گرم هاردنر) احتیاج داریم

 

این فرمول برای مواقعی کاربرد دارد که بخواهید تمام سطح را بپوشانید، ولی در صورتی که میخواهید بخشی از یک تابلو را با رزین بپوشانید و بخشی را خالی بگذارید، باید مساحت همان بخش را محاسبه کنید و متناسب با همان مساحت، رزین آماده کنید.

 

آموزش صفر تا صد هنر رزین ابستره با ۸۵% تخفیف فوق استثنایی + یک هدیه رزینی به ارزش ۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان به انتخاب خودتان!

برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید

 

مثال ۳:

برای ایجاد طرح دریا در این تابلو به قطر ۶۰ سانتی متر چقدر رزین مورد نیاز است؟

تابلو ابستره دریا

در این تابلو، حدود یک سوم سطح تابلو که ساحل صخره ای است، نیاز به رزین ندارد پس فقط کافی است که برای دو سوم آن، رزین آماده کنیم.

برای پوشاندن کل تابلو به ۲۸۰ گرم رزین نیاز داشتیم (۳/۱۴*۳۰*۳۰)، پس برای پوشاندن دو سوم آن به حدود ۱۸۰ گرم رزین (و نصف آن یعنی ۹۰ گرم هاردنر) احتیاج داریم.

برای سازه های ضخیم تر مثل ظروف کاملا رزینی که درون قالب ساخته میشود هم به مقدار بسیار بیشتری رزین نیاز است که به ضخامت ظرف مورد نظرمان بستگی دارد؛ مثلا اگر یک سطح ام دی اف دایره ای به قطر ۳۰ سانتی متر، نیاز به ۷۰ گرم رزین و ۳۵ گرم هاردنر دارد، یک قالب سیلیکونی دایره ای به قطر ۳۰ سانتی متر، به حداقل ۴-۳ برابر آن، یعنی ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم رزین و نصف آن یعنی ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم هاردنر احتیاج دارد.

 

ظرف رزینی

 

با این روش محاسبه مقدار رزین مورد نیاز برای هر سطح، به راحتی میتوانید از هدر رفتن رزین جلوگیری کنید.

 

2 پاسخ
 1. sepinoodsaki
  sepinoodsaki گفته:

  سلام لطفا اطلاعات غلط به کاربر ندهید.
  رزین از آب سنگینتر هست چگالی رزین از آب بیشتره . جرم یک متر مکعب آب ۹۹۷ کیلو گرم یعنی حدود یک تن است جرم رزین بسته به رقیق یا غلیظ از ۱.۱ تا ۱.۳ آب هست . یعنی در یک‌متر مربع وزن رزین رقیق ۱۱۰۰ کیلو گرم است . وزن رزین در حجم ۱۰ سانت در ۱۰ سانت میشه یک گیلو گرم

  • مریم هوشیار
   مریم هوشیار گفته:

   دوست عزیز! اگر به متن مقاله یا ویدئوی آن دقت کنید، هیچ صحبتی در مورد چگالی (جرم حجمی) رزین یا مقایسه آن با چگالی آب نشده است.
   این مطلب در مورد محاسبه مقدار رزینی است که می تواند مساحت مورد نیاز تابلوی ما را بپوشاند و همانطور که عرض کردم برای پوشاندن یک متر مربع از سطح تابلو با رزین نیمه غلیظ (که در کارهای ابستره به کار میرود) یک کیلوگرم رزین و نیم کیلو هاردنر مورد نیاز است

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید