آیا کار کردن با رزین خطرناک است؟ نکات ایمنی هنگام کار با رزین + ویدئوی آموزشی

 

 

 

آیا کار کردن با رزین خطرناک است؟

شاید شما هم در مورد خطرات کار کردن با رزین و بخارات سمی متصاعد شده از آن شنیده باشید و تصمیم گرفته باشید که علیرغم جذابیت کار با رزین اپوکسی، عطای آن را به لقایش ببخشید و جانتان را در معرض خطر قرار ندهید!

اما آیا رزین اپوکسی تا این اندازه خطرناک است؟

آیا برای یاد گرفتن هنر رزین ابستره، باید خطرات آن را به جان بخریم و از سلامتی مان چشم پوشی کنیم؟ و یا راهی هست که مضرات رزین را به حداقل برسانیم؟

برای آشنایی بیشتر با رزین اپوکسی، این مقاله را ببینید:

همه چیز در مورد رزین

در آموزشهای سایت رزینسرا، روش کار کردن درست و اصولی با رزین را به صورت کامل و از صفر تا صد می آموزید و می توانید طرحهای بی نظیری خلق کنید و حتی از این هنر خود، درآمدزایی کنید.

 

کاملترین پکیج آموزش رزین (پنج دوره در یک پکیج)

آموزش صفر تا صد هنر رزین بدون نیاز به پیش زمینه هنری

80 جلسه آموزش، به همراه یک دوره 80 دقیقه ای رایگان

قیمت این دوره فوق العاده: 4،800،000 تومان

قیمت با 50% تخفیف ویژه، فقط 2،400،000 تومان

 فرصتی بی نظیر برای درآمدزایی با کمترین امکانات

برای اطلاعات بیشتر، اینجا کلیک کنید

کلاس آموزش رزین

 

واقعیت این است که رزین اپوکسی از کم خطر ترین انواع رزین است؛ به علاوه در رزین ابستره، برعکس کارهای چوب و رزین یا کفپوشهای رزینی، مقدار رزینی که استفاده میشود آنقدر کم است که بخارات متصاعد شده از آن عملا خطر چندانی ندارد.

 با این حال کار با اپوکسی و هاردنر، مانند هر مادۀ شیمیایی دیگر می‌تواند در صورت استفادۀ ناصحیح، برای سلامتی انسان خطرناک باشد.

خطرات رزین اپوکسی

مشکلات شایعی که در صورت استفاده بدون دستکش و وسایل ایمنی به وجود می‌آید، موارد زیر است:

۱. حساسیت پوستی در صورت تماس مستقیم بدون دستکش؛

۲. مشکلات تنفسی در صورت استنشاق  بخار حاصل از واکنش رزین و هاردنر؛

۳. پاشیدن به چشم

 

خطرات رزین

 

برای اجتباب از این خطرات، این نکات را رعایت کنید:

1- در هنگام استفاده از اپوکسی حتما از دستکش های لاتکس استفاده کنید و سعی کنید این مواد کمتر با بدنتان در ارتباط باشد. چون هم به هر حال با مواد شیمیایی کمتر در ارتباط هستید و هم اینکه بعد از اتمام کار مجبور نمیشوید که با حلال های قوی مثل تینر فوری در تماس باشید.

2- در حین استفاده از رزین، در فضایی کار کنید که تهویه مناسبی داشته باشد یا از ماسک زغالی استفاده کنید تا بخارات رزین را که در حین ترکیب با هادرنر و گرم شدن آن به وجود می آید کمتر استشمام کنید. باز بودن پنجره ها هنگام کار، برای تهویه کافی است و نیاز نیست که بیش از حد برای تهویه، حساسیت به خرج دهید.

3- از گرفتن شعله ی مستقیم بر روی مواد اپوکسی خودداری کنید؛ چون بخارات ناشی از سوختن رزین اپوکسی برای سلامتی مضر است. اگر تورچ را سریع از روی سطح تابلو حرکت دهید، بخارات زیادی تولید نمیشود. ولی اگر آن را روی یک نقطه بیش از حد نگه دارید، علاوه بر آن که آن بخش از رزین را میسوزاند و بخارات سمی تولید میکند، همینطور باعث جمع شدن رزین و گود افتادن آن بخش میشود.

4- این مواد را از دسترس کودکان دور نگاه دارید و هنگام کار با رزین اپوکسی، کودکان را از محیط کارگاه دور نگه دارید.

5- پاشیده شدن رزین در چشم هم از دیگر خطراتی است که ممکن است در صورت استفاده ناصحیح، پیش بیاید. هر چند احتمال پاشیده شدن رزین در چشم بسیار کم است، ولی برای اطمینان بیشتر میتوانید برای محافظت از چشمها، از عینک های ایمنی استفاده کنید.

البته چون در کار رزین ابستره از مقادیر بسیار کم رزین استفاده میکنیم، شدت و احتمال خطرات فوق، بسیار کم است؛ با این حال بهتر است که برای کار کردن طولانی مدت با رزین، نکات ایمنی را رعایت کنید.

برای آشنایی با نکات و ریزه کاری های کار با رزین، این مقاله را ببینید:

14 نکته مهم که قبل از کار با رزین اپوکسی باید بدانید

پیمایش به بالا